top of page

Yılmaz Aras

Çalışmalarımı doğaya tutulan bir aynanın yansıması olarak tasarlıyorum ve bu ilham kaynağımı düşünsel süzgeçten geçirerek sadeleşmiş formlara dönüştürüyorum. Bu estetik yaratı, birçok imgenin sentezlenerek ekpresif ifade bütünü ile tamamlanıyor. Çalışmaların ontolojik bağlamda kendini kanıtlama sürecine demir ve paslanmaz çelik gibi materyaller eşlik ediyor. Heykellerim hareket ve form ilişkisinin dinamik serüveninden bir kesit izleyiciye sunuyor. Eylem sürecinin öncelik ve sonralık adımları arasındaki ahenk sanat seyircisini etkilerken malzemenin direncine karşılık akışkan duruşu da ayrı bir harmoni sağlıyor. Bu sebeple katı görüntünün yumuşak formlara dönüşmesindeki estetik haz, sonunu alamadığım çalışmaların oluşmasına olanak sağlıyor.

Yılmaz Aras

Yılmaz Aras, 1986 yılında Karaman’da doğdu. 2008-2010 yılları arasında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümünde önlisans eğitimi aldı. 2010-2015 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2016-2019 yılları arasında Antalya Muratpaşa Belediyesi Heykel Atölyesinde çalıştı. 

Kamusal alanda daimi olarak sergilenen birçok çalışması bulunan sanatçının çalışmalarının büyük bir bölümü metal heykellerden oluşuyor ve çağdaş sanat alanında da eserler üretiyor. 2015 yılında “Hafıza” başlıklı solo sergisini açan Aras, ulusal ve uluslararası birçok sanat etkinliğinde de yer aldı.

2012 yılından itibaren özel atölyesi bulunan sanatçı çalışmalarına kendi atölyesinde devam ediyor. 


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page