top of page

Yasemin Öztürk

“Bastırılmış onca duygu arasında ruhumuzu görebilseydik acaba ne ile karşılaşırdık?”
Sanatçı, bu soruyu temel alarak ürettiği eserlerinin ilhamını içsel devinimden alıyor. Anlatmadığımız hatta anlatamadığımız bastırılmış duygularımızın bizi içten içe yok ediyor oluşunu işliyor. Fakat bu duygular bir yandan da bizi oluşturuyor. Öztürk ise eserlerinde bütün bu duygu bileşenlerini izleyiciye aktarıyor. Sanatçı, doğup büyüdüğü yerde kadınlar için hayatın çok da kolay olmadığını hatta zor olduğunu ileri sürüyor. Çok çalışan bu emektar kadınların, bedenlerini yıpratırken aslında içten içe ruhlarını da yıpratıyor olduğu üzerine vurgu yapıyor. Söz konusu kadınların dudakları kapalı olsa dahi mutsuzluklarının gözlerinden okuyabildiğini hatırasında yaşatıyor. Bu nedenle eserlerinde dudakları kenetlenmiş, gözleriyle konuşan kadınlar resmediyor.

Sanatçının kendi sözleriyle: “Gözlerdir aslında ruhumuzu yansıtan, dudak konuşur fakat her zaman bütün içtenliğiyle olmaz. Çünkü iki dudak arasına sıkıştırılmış duygulardır onlar, kontrol edilebilir. Bu nedenle eserlerim, izleyiciyle karşılaştığında gözleriyle o iletişimi, duygu alışverişini gerçekleştirebiliyor. Sen gözlerimi dinle...”

Yasemin Öztürk

Yasemin Öztürk 1986 yılında Alaşehir Manisa’da doğdu. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Resim İş Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Türkiye, İtalya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Almanya, Romanya, Kosova, Dubai ve Karadağ'da birçok sergide eserleri yer aldı.

Gallery 11.17, 39 Art Gallery, Art Galerim, Tabularasa Transnational Art, Hangar, Beşiktaş Contemporary Art Gallery, 7 Art Gallery, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi, Gallery Soyut, 44/A Art Galeri, UPSD Galeri, Teatro Deş Dioscuri al Quirinale, Kosovo Ulusal Galeri, Priştine, Galeri Ark, Galeri Montenegro, Galeri Fab, Saraybosna Ulusal Galeri, T.C. Berlin Konsolosluğu, Constanta Art Museum, Tophane-i Amire ve AKM gibi pek çok yerde eserleri yer aldı.

Sanatçı, şu anda İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam ediyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page