top of page

Tuğberk Selçuk

Heykellerim iki katmanlı olarak okunabilir, ilki gözün alışık olduğu figürler olarak okunabilir ve sadece bu şekilde okuyup ikinci katmana geçmek istemeyenler maalesef yapıtların gerçekliğine ulaşmış olmuyor. İkinci okuma; delirmenin gerçek bağlamda uzaktan göründüğü kadar kötü olmadığını açıklıyor. Büyümenin ve ciddi olmanın esas olduğu bu dünya, donuk ve renksiz sembollerle hayatta kalıyor, tıpkı bize önerilen hayatta kalma mücadelesi gibi, bu ortamda statükoya uyum sağlayarak olgunlaşmak ve büyümek, donuk ve renksizleşmeyi getiriyor. Ben bu konuyu kullandığım figürler, malzeme ve teknikle ölümlü hale getiriyorum. Boyama kitabınızda da sınırlardan çıkıp çizgilerin ötesindeki alanı renklendirmenin o kadar da korkutucu olmadığını ve hiçbir zararı olmayacağını göstermek istiyorum.

Tuğberk Selçuk

Tuğberk Selçuk 1986 yılında İstanbul'da doğdu. 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde eğitimine başlayan sanatçı, daha sonra 2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde eğitim hayatına devam etti.

Yedi kişisel sergisi olan sanatçının; 2011 yılında Artbeat’te, 2012 yılında CrossRoads II ile artON Galeri’de, 2012 yılında Encounters: Contemporary Turkish Art in Korea sergisi ile SEOUL’da, 2012’de Teras Sergileri kapsamında Proje4L Elgiz’de, 2012 yılında “To Be Nuts” kişisel sergisiyle Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde, 2014 yılında “Yine Olsa Yine Yaparım” kişisel sergisiyle Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde, 2014 yılında “Mother’s Milk” kişisel sergisiyle atölyesinde, 2015 yılında 10. yıl sergisi kapsamında Londra Lahd Galeri’de, 2018 yılında “İçten Yanmalı” kişisel sergisiyle,  2020 yılında “Eczanelerde” kişisel sergisiyle, 2020 yılında The Bodrum Edition kişisel sergisiyle, 2020 yılında Ayvalık’ta “3 in 1” adlı kişisel sergisiyle ve 2021 yılında Akbank Sanat’ta Burak Mert Çiloğlugil küratörlüğündeki karma sergiyle yapıtlarını sergiledi.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page