top of page

Tamer Şahinoğlu

Sanatında en önemli faktör olarak bulunduğu coğrafyanın çok kültürlü yapısından ilham alan sanatçı, Asya ile Avrupa’nın buluştuğu, tarih boyunca onlarca medeniyete kucak açmış Anadolu’dan ve bir liman ülkesi olan Türkiye’nin jeolojik zenginliğinden esinlenmektedir. Resimlerinde impasto, spatula ve airbrush gibi farklı teknikleri bir arada kullanarak aktardığı hikayeler, canlı renkleri ve nesneleri de dahil etmesiyle sanatseverlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz’in renk ve temalarından yola çıkan Şahinoğlu, denizin altından ve üstünden, kendisini çevreleyen bitki örtüsünden, kıyı kasabalarının mimarisinden beslenmektedir. Yaşadığı Ege’nin balıklarını, kaktüslerini, tersaneleri ve teknelerini, beyaz evler ve güneş ışıklarını resimdeki anlatımına dahil eden sanatçı, imgesel spatula dokunuşları ile kimlikleşmiştir. Kullandığı renk ve teknik ile görüneni değil; formun ötesindeki özü anlatmasındaki ustalığı ortaya çıkarması, sanatseverlerin ve eleştirmenlerin takdirini kazanmıştır. Genellikle tercih ettiği büyük ölçekli tuvallere, nesnel gerçekliğin belli bir parçasını ve deneysel yöntemlerini aktaran Şahinoğlu, sanatını sevenlerin de bir keşif yolculuğuna çıkmasını amaçlamaktadır.

Tamer Şahinoğlu

Tamer Şahinoğlu, 1962 yılında Türkiye’de doğdu. Çocukluğundan beri sanatın tüm dallarına ilgi duyan Şahinoğlu, özellikle gençlik yıllarında bulunduğu İstanbul’da kendisini resim alanında geliştirdi. 1985 yılında ünlü sanat tarihçisi Sezer Tansuğ ile tanışması onun sanat yaşamının başlamasına neden oldu. Çalışmaları ile  Sezer Tansuğ’un ilgisini çeken Tamer Şahinoğlu, Tansuğ’nun yönlendirmesiyle Fahir Aksoy, İbrahim Balaban, Mehmet Pesen, Nedim Günsür gibi Türkiye’nin tanınmış en ünlü sanatçıları ile tanışma ve onların atölyelerinde bulunma fırsatı yakaladı. 1990 yılında Türkiye’nin bu çok önemli ressamlarıyla birlikte ilk karma sergisini gerçekleştirdi.

Yaşamı boyunca 50’den fazla karma sergide yer alan Şahinoğlu, ilk kişisel sergisini 1995 yılında, İstanbul-Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu. İlk dönemlerinde ağırlıklı olarak figüratif işler üreten Şahinoğlu, İstanbul’da 4 farklı kişisel sergi daha açtı. 

1999 yılında taşındığı Bodrum’daki atölyesinde halen sanat çalışmalarına devam eden Şahinoğlu, multidisipliner bir anlayış içinde, herhangi bir akım veya disipline dahil olmadan üretimlerini gerçekleştiriyor. Ancak son yıllarda açtığı kişisel ve karma sergilerle birlikte, tarzını ve tekniğini soyut anlatıma yönlendirdi.

Resimleri İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, Japonya, Meksika ve Amerika gibi pek çok ülkedeki koleksiyonlarda yer alan sanatçı, son olarak 2022 yılında Paris/Fransa’da ve Miami/Amerika’da çağdaş sanat fuarlarına katılarak uluslararası sanatseverlerle buluştu.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page