top of page

Tamer Nakışçı

Dünyayı olduğu gibi görebilmek sizce mümkün mü? Etrafınıza sanki dünyaya ilk defa bakıyormuşsunuz gibi bakabilmenin bir yolu olsaydı ne yapardınız? Hepimiz çevremizdeki nesnelerle çevriliyiz, ancak gerçekten onları nasıl görüyoruz; kullanıyor muyuz, bize ilham mı veriyorlar; bilinçlilik halimizi geri kazanmanın bir yolu var mı?

Tasarımı ve sanatı bu soruları cevaplamak için harika bir fırsat olarak görüyorum ve bu yüzden yaratıyorum. Endüstriyel tasarımdan, enstelasyon, mekan tasarımı projelerine ve daha sanatsal/görsel projelere uzanan geniş bir çerçevede çalışıyorum. Ancak işimin merkezinde her zaman gelecek olgusu ve keşfedilmeyeni bulma çabası var. Bu bağlamda, işlerimde insanları uyandırmaya ve her şeyin mümkün olduğu bir dünyaya geri döndürmeye çalışıyorum ve geleceğin henüz yazılmamış olduğu bir zamana.

Bana göre; önümüzdeki çağda tasarımcının, sanatçının rolü, bir tür kendini ifade biçiminden çok, insanlara ilham vermekle ilgili olacak. Sanatın da bu bağlamda farkındalığımızı geri kazandırma ve etrafımızdaki şeylere bakış açımızı değiştirme gücüne sahip olduğuna inanıyorum.

Tamer Nakışçı

Disiplinlerarası bir yaklaşıma sahip sanatçı Tamer Nakışçı, 1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde tamamladı. Milano’daki prestijli Fiat Advanced Design Concept Lab’e davet edilerek ilk ödülünü 2005 yılında aldı. Ödülü, Nokia 888 konseptiyle kazanan sanatçı, güçlü vizyonu ve gelecek merakının peşinden giderek fikir, form, duygu, materyal ve teknolojiyi yenilikçi bir tavırla ele alıyor.

Endüstriyel tasarımdan interaktif enstelasyonlara kadar uzanan disiplinlerarası çalışmalarında insan, mekân ve obje arasında yeni senaryolar kurgulayan Tamer Nakışçı, tasarımları ile bugüne kadar Good Design, Wallpaper Design Awards, IF Product Design Awards gibi birçok uluslararası ödüle layık görüldü. Villa Noailles, Royal Academy of Arts, Art Basel Hong Kong gibi önemli platformlarda yer aldı. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından “Avrupa’nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç Yetenek” listesine dahil edilen Tamer Nakışçı, uluslararası sanat platformu Artsy'e göre tanınması gereken 10 Türk Çağdaş Sanatçı’dan biri olarak kabul ediliyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page