top of page

Salih Uygun

Sanatçının yapıtlarında; portreler, hayvanlar, doğa ve doğal dünya manzaralarının bireysel tasarımlara ayrıştırılması, ışık ve enerji ile temsil edilmesi, renklerin ve şekillerin hareketini uyum ve yaratıcılıkla yansıtır. Kadın figürlerini eserlerinin çoğunda doğurganlığın sembolü olarak baskın bir unsur olarak kullanır ve eserlerine dahil ettiği bu dişinin yenileyici gücünden imgeler sunar. Sanatçının açıkladığı gibi; “Bir erkek olarak sanatla hayat yaratabilirim.’’

Sanatçının çalışmaları tek bir tarz veya çalışma ortamıyla sınırlı değildir. Tuval, kâğıt ve kumaş gibi jenerik ortamlardan dijital sanat, karma medya ve duvar resmi gibi deneysel ortamları kullanır. Farklı sanat formlarına açık olması, ona sanat üzerine geniş bir bakış açısı kazandırmıştır ve farklı sanat formlarını yeni stiller ve benzersiz sanat eserleri yaratmak için bir araya getirmesine olanak sağlamıştır. Teknik paleti, çizim, boyama, kumaş boyama, dijital boyama ve airbrush gibi çeşitli ortamlara uzanmaktadır.

Salih Uygun

Salih Uygun 1987 yılında, Çorum’da doğdu. Üniversite eğitimini Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Anabilim dalında tamamladı ve Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak mezun oldu. Sanatsal yolculuğu, eline kalem alıp çizmeyi öğrendiği an başladı. Beş yaşından beri, bulabildiği her yüzeye resim yapan Uygun, ilk karma sergisini henüz 11 yaşında, ilk kişisel galeri sergisini ise 26 yaşında açtı. Üniversite yıllarında Türkiye’nin en popüler mizah dergilerinden biri olan Leman’da Karikatürist olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda Görsel Sanatlar Öğretmenliğinin yanı sıra Edebiyatist, Mikrop, Derin Kafa ve Mavi gibi çeşitli kültür, sanat ve edebiyat dergilerinde vinyet, hikaye resimleme ve illüstrasyon çalışmaları yaptı. Gravür alanında 2005-2009 yılları arasında katıldığı uluslarası bienal ve yarışmalarda dereceler aldı. 

Çalısmalarında ekspresyonizm, minimalizm, kübizm ve neo-kübizm gibi çeşitli stillerden etkilenen Uygun, kariyeri boyunca 40’ın üzerinde karma sergi ve 4 kisisel sergi açtı. Son kişisel sergisini ise Bodrum’da, Artemisia Sergi Salonu’nda 25 eserden oluşan koleksiyonuyla açtı.

Ödülleri:

Bulgaristan Baskı Resim Bienali Sergileme Ödülü 

Makedonya Baskı Resim Trienali Sergileme Ödülü 

Brezilya İllüstrasyon Yarışması Üçüncülük Ödülü


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page