top of page

Rıfat Baltaoğlu

Mimari gelenekten gelen üslubumu ve malzeme bilgimi şantiye ve atölyelerden bulduğum ve bir daha kullanılamayacak durumda olan malzemeleri ileri dönüşüm tekniği kullanarak sanatseverlerde hangi malzemeyi kullandığımı, hangi teknikle yaptığım hakkında merak uyandırmayı ve eserler üzerinde tartışmalarını görmek hoşuma gidiyor. Mimari proje büyük ve zor problemdir. Siz onu çözmeye çalışırsınız. Bu problemin tek bir sonucu yoktur ama siz, en estetik sonucu bulmak icin gayret edersiniz. Ben de sanat eserlerimde kullandığım malzemelerden dolayı ilk önce bir problem yaratıyorum sonra da onu en güzel şekilde çözmeye çalışıyorum.

Rıfat Baltaoğlu

Rıfat Baltaoğlu, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümüne girdi ve 1994 yılında mezun oldu. 1994 yılında ofisini kurarak çalışma hayatına başladı. İstanbul, Çeşme, Bodrum, Antalya, Frankfurt, Tahran, Bükreş, Tel Aviv başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce mimari ve iç mimari projeye imza attı. 2016 yılında Çeşme’de yaptığı rezidans projesi ile European Property Awards ödülünü aldı. Halen İstanbul’daki ofisinden aktif olarak mimari ve iç mimari çalışmalarına devam ediyor.

2018 yılında resim kariyerine başlayan Rıfat Baltaoğlu, mimari gelenekten gelen üslubunu ve malzeme bilgisini, şantiye ve atölyelerde bulduğu ve bir daha kullanılmayacak olan malzemeleri ileri dönüşüm tekniği kullanarak eserlerini üretti.

İlk sergisini 2022 yılında İstanbul’da, “ATA” sergisi ile yapan sanatçı, bu sergi ile Ata Altını’nı, bir diğer adıyla Cumhuriyet Altını’nı konu olarak işledi. Devrimci, ileri görüşlü bir asker ve devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her karakter özelliğini ayrı bir renk olarak düşünerek tuvaline işleyen Baltaoğlu, Türkiye’nin kara günü olan 10 Kasım’ı ise tuvalinde renksiz bıraktı. Sanatçı, ikinci sergisi “Eclectic”i ise Aralık 2022 yılında, Londra’da gerçekleştirdi. Bu sergisi için ileri dönüşüm tekniği ile; MDF, bahçe hortumu, çamaşır teli, paslanmış demirler, alüminyum folyo, köpük, ip misina, kulak tıpası ve paket kartonu gibi malzemeler kullanarak at heykellerini ve diğer eserlerini üretti.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page