top of page

Mustafa Ağatekin

Sergilerimin temasını yaşadıklarımdan bulup çıkarıyorum, bu sergide yer alan eserlerim son dönemde çok fazla içinde kaldığım bir durum üzerinden olgunlaşan bir dönem yansıması olarak “Araf” adını verdiğim bir seriden eserler. Deyimsel anlamda araf; iki şeyin arasında kalma durumunu tarif ediyor, dini metinlerde ise cennet ve cehennem arasında bir yer anlamını taşıyor. Her iki anlamında da ortak noktada araf; gidilen ya da gidilmek istenen iki şeyin ortasında olmak ya da seçememe ve sıkışıp kalmayı temsil ediyor. Her birimizin hayatlarımızda sıklıkla karşılaştığı insana özgü bir durum; “arafta kalmak”. Bu sergideki eserler de kusursuz, gösterişli simülasyonların ardında sıkışıp kalan bireyin, ikilemlerinin döngüsünü görünür kılıyor. Başka bir ifade ile kendi gerçekliğimle hayallerim arasındaki araf, camda vücut buluyor. Formlardaki şeffaflık, kütleleri görünmez kılan bir yapı ve bu bağlamda etrafımızdaki her şeyi temsil ediyor. Göremediğimiz, tanımlayamadığımız ama içine sıkışıp kaldığımız bir kütle ve bu kütlesel boşluğun içinde isyan eden, bekleyen figürler… Başka bir açıdan; kendi boşluğunda sıkışıp kalanlar ve onların söylencelerinin hikayesi.

Mustafa Ağatekin

Mustafa Ağatekin 1967 yılında Edremit Balıkesir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Seramik Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat Dalında yüksek lisansını, 2003 yılında da aynı enstitüde Sanatta Yeterliğini tamamladı. Yurt içinde 15 kişisel sergi açan sanatçı, ulusal ve uluslararası pek çok karma sergi ve etkinliğe katıldı. 


Sanat yolculuğuna seramikle başlayan Ağatekin, 2002 yılından itibaren cam ile çalışmaya başladı. Seramik ve camı kendi geliştirdiği yöntemle bir araya getiren sanatçı, son dönemde ağırlıklı olarak cam çalışmalarıyla bu yolculuğuna devam ediyor. Yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünde Profesör ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ağatekin’in eserleri müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page