top of page

Melissa Mey

Melissa Mey, kendi gözüyle dünyayı bizler için bir kez daha donduruyor. Yakaladığı detaylarla, alışık olduğumuz dünyamıza farklı bir bakışla bakma imkanı yaratıyor. Anlatım dilindeki yalınlık ise görüntünün ötesini hayal etmeyi izleyiciye bırakıyor. Gündelik hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir objenin veya sıradan bir mekânın, Mey’in elinde, onun gözüyle şekillenmesi dramatik bir hal alıyor.

Mey’in sınırlandırılmış kadrajı size umulmadık bir bakış açısı sunar, kompozisyonları fotoğrafın dışına çıkar ve izleyicinin algısında devam eder. Tüm bunlara Mey’in ışıkla, renkle kurduğu ilişki ve denge de eşlik eder. Melissa Mey, fotoğraf yoluyla sıradan bakışların çoğu zaman görmediği ya da atladığı şeyleri yakalıyor.

Işık oyununun, kompozisyonda grafik armoni yarattığı anda uygun açı ve zamanlamayla bu unsurları ortaya çıkarıyor ve zamanın kendi hareketiyle unutulmazlığa gönderildiği anı, doğru açı ile donduruyor. Tüm bunlar duygu ya da tarih dediğimiz şeyi ortaya çıkarıyor.

Melissa Mey

Melissa Mey, Marmara Üniversitesi Resim ana sanatı ve Heykel yan sanatında 2000 - 2004 yıllarında lisans, 2007 yılında yüksek lisansını tamamladı.


9 yaşında analog kamerasıyla başladığı fotoğraf sanatına uzun yıllar analog ve kompakt kameralarla devam edip, 2005 yılından itibaren DSLR kameralarla çalıştı. Üniversite eğitimi ve resim çalışmaları nedeniyle bir süre sessizce devam ettiği fotoğraf sanatına, yurtdışında katıldığı uluslararası fotoğraf yarışmasında aldığı özel jüri ödülü ve “özel göz” ünvanı ile profesyonel anlamda geri döndü.


Mey’in fotoğrafları birçok özel koleksiyonlarda yer alıyor ve farklı tarzıyla oldukça beğeni topluyor. 2010 yılından itibaren fotoğrafları Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat müzayedesinde yer alan sanatçı, birçok karma sergide de yer aldı. 2011 yılı Mayıs ayında “Şehir İzleri” adıyla sergi seyahatlerinden, şehirlerden birer iz niteliğinde yansıma ve grafiti ağırlıklı çalışmalardan oluşmuş kişisel sergisini açtı.


Mey'in fotoğraflarının en büyük özelliği, özgün yapısı ve klasik fotoğraf anlayışından uzaklaşmadan çağın izlerini taşından oluşuyor. Ayrıca sanatçı mono ve maksimum beş edisyon baskı ile fotoğraf sanatını diğer disiplinler gibi kılma çabasıyla hareket ediyor.


Sanatçının ayrıca; 2016 yılında “Küçük Prens Tenimde” foto-proje kitabı, yine 2016 yılında “Küçük Prens” çeviri kitabı, 2019 yılında “Dil Öğreten Hikayeler” kitabı İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı ve Türkçe, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca’ya çevrildi. 2019 yılında “Salai” adlı Türkçe-İngilizce aforizma kitabı Sola Yayınları’ndan çıktı. Küçük Prens’in Gaziantep ağzı projesi “Güccük Pirens” ise 2021 yılında okurlarla buluştu.

Maltepe Üniversitesi’nde “Sanat Tarihi” ve “Büyük Besteciler ve Başyapıtları” dersleri veren Mey, yine aynı üniversitede Sinema dalında sanatta yeterlilik ve İtalya’da Genel Sanat üzerine ikinci yüksek lisansını yapıyor.

Sanatçı, yoğun fotoğraf seyahatleri dışında, İstanbul ve Floransa’da yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page