top of page

Kemal Tufan

Kemal Tufan 1962 yılında, İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1985 yılında mezun oldu ve 1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümünü bitirdi.
Sanatçı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda koreograf olarak çalıştı. 1989-1991 yılları arasında çeşitli tiyatro ve modern dans gruplarında koreograf, sahne tasarımcısı, oyuncu ve dansçı olarak görev aldı. 1977 yılından itibaren Türk Halk Dansları ile uğraştı, 20 yılı aşkın bir süre dans etti ve dersler verdi.
Tufan; Türkiye, Finlandiya, Romanya, Hollanda, Belçika, Japonya, İsrail, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Danimarka, Almanya, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, İskoçya, Mısır, Bahreyn, Sırbistan, Meksika, Portekiz, Tayvan, Endonezya, Çin, Arjantin, Şili, Güney Kore, Brezilya, Hindistan, Fas, Yunanistan, Fransa, İspanya, Avustralya ve ABD’de uluslararası sempozyumlara, sergilere, bienallere ve konferanslara katıldı ve büyük açık hava heykelleri yarattı.

Kemal Tufan

Sanatçının küratörlüğünü yaptığı etkinlikler: 

2002-2014 yılları arasında İstanbul’da Uluslararası Büyükçekmece Heykel Sempozyumları

2005-2007 yılları arasında Gaziantep’te Yesemek Bienali

2015 yılında Yalova, Türkiye’de Koru Belediyesi Genç Heykeltıraşlar Etkinliği

2016-2017 yılları arasında İstanbul’da Beşiktaş Uluslararası Heykel Sempozyumları 

2016 ve 2023 yıllarında Brezilya’da Bento Gonçalves Uluslararası Heykel Sempozyumu

2017 ve 2018 yıllarında Meksika’da Puerto Vallarta Uluslararası Heykeltıraşlar Forumları

2020 yılında İstanbu’'daki Haliç Tersanesi Tarihi Alanı’nda Heykel Sempozyumu

Kemal Tufan, heykel çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda video, sanat performansları ve enstalasyonlar gibi disiplinler arası sanatlarla da ilgileniyor. Sanatta temel kavramı, politik ve sosyal yaşamda insanların “karşılık ve çelişkileridir”. Doğayı gözlemleyerek ve formları yorumlayarak çalışmalarında yansıtıyor. Kemal Tufan, 2005 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor. İstanbul’da evi ve stüdyosu bulunuyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page