top of page

İsmail Ateş

İsmail Ateş 1960 yılında, Göle’de doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Resim Bölümünde, yüksek lisans ve doktora eğitimini ise Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde tamamladı. Doktora sonrası, 2002-2004 yılları arasında New York Şehir Üniversitesi Hunter Sanat Bölümünde Amerikan Sanatı ve Sanat Eğitimi üzerine çalıştı. 2004-2012 yıllarında New York’ta iki kişisel sergi açtı. Yurt içinde 50’den fazla kişisel sergi gerçekleştirdi. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda jürili, çağrılı sergide, bienal ve sanat fuarında eserleri yer aldı. 3 defa birincilik ödülü kazandığı, Kültür Bakanlığı Geleneksel Devlet Resim ve Heykel Sergileri ve DYO Resim Yarışmaları başta olmak üzere, resim alanında 16 ödül aldı.

İsmail Ateş

Yazarlığını Jale Erzen, Yahşi Baraz ve Şinasi Tek’in yaptığı biyografi kitabı “Doğu-Batı Arasında İsmail Ateş” 2016’da Galeri Baraz Yayınları tarafından çıktı.

İsmail Ateş’in Ankara Resim ve Heykel Müzesi, PTT Müzesi, Ziraat Bankası koleksiyonu, TPAO koleksiyonu, Merkez Bankası koleksiyonu, Hacettepe Anadolu Üniversitesi koleksiyonu, Hacettepe Merkez Kütüphanesi, Çırağan Sarayı koleksiyonu, ODTÜ koleksiyonu, Anadolu Üniversitesi koleksiyonu, Hacettepe Sanat Müzesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Kültür Üniversitesi koleksiyonu, Maltepe Üniversitesi koleksiyonu, Hacettepe Üniversitesi Koleksiyonu, Kültür Bakanlığı koleksiyonu, New York Birleşmiş Milletler Türk Merkezi ve birçok özel koleksiyonda yapıtları yer alıyor. New York, Amsterdam ve Maastricht’deki özel koleksiyonlarda eserleri bulunuyor.

Ateş, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Profesör olarak görev yapmaya devam ediyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page