top of page

Gürsel Soyel

Cemal Gürsel Soyel 1961 yılında, Kıbrıs’ta doğdu. Ressamlık kökeni Viyana’dan gelen sanatçı, 1986 yılından beri Viyana’da yaşıyor. 1986 yılında Neşet Günal ve Neşe Erdok Atölyesi’nden mezun olan sanatçı, Türkiye’de açtığı ilk kişisel sergisinde, kullandığı gri tonlar ve geniş fırça darbeleri ile kendi imgelerini, mekanlarını oluşturdu ve izleyiciye renk-yüzey ilişkisini sorgulatmayı hedefledi.

Gürsel Soyel

Soyel, insanların şehirlerde bilinçsizce bıraktıkları izlerle ilgileniyor. Şehrin her tarafına yapıştırılan rengarenk, pırıl pırıl posterlerin dönüşümünü resmediyor. Çağdaş iletişimin aracı olarak kullandığımız imgeleri, pastel ritimlerdeki peyzajlar, beyaz-gri lekeler olarak izleyiciye sunuyor. Soyel, bu spontane kolektif şehir mirasını görselleştirerek plastik bir değer yaratmayı hedefliyor.


Son kişisel sergisini 2010 tarihinde Pi Artworks’de açan Soyel’in diğer kişisel sergileri arasında; 2008 yılında Avusturya’nın Insburg şehrinde Galerie dieMonopol’de, 2004 yılında Burgenland-Austellung im Moorhorf’ta, 2002 yılında Viyana-Austellung im Atelier’de ve 1994 yılında Kıbrıs’ta HP Gallery’de açtığı sergiler yer alıyor.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page