top of page

Eda Taşlı

Sanatçı için sanatı bir iletişim aracıdır. Bu iletişimi kurarken kullandığı dil ağaçtır. Sesi ise yaptığı heykellerin kendisidir. Eserlerinde masallar diyarından fırlamış karakterler sunsa da onlar aslında kafasındaki tiyatronun bir yansımasıdır. Bu karakterlerin hepsi zihnindeki evrenin birer parçasıdır. Tıpkı bizim yaşadığımız dünya gibi. Hayatta bizi derinden etkileyen bazı küçük ama özsel şeyler işlerinde trajikomik bir şekil alır. Bu hikayeler aynı konsepttedir; asla bulamayacağımız ideali kafamızda ararız. O hedefe asla ulaşamayacağımızı çok iyi bilerek.

Herman Hesse bir keresinde şöyle demiştir: “Size değeri olan ne söyleyebilirim ki... belki de çok fazla arayışta olduğunuzu söyleyebilirim, o kadar çok arıyorsunuz ki arayışınız aradığınızı bulmanızı zorlaştırıyor.” Sanatçının karakterleri, bu arayış ve bu amaç için sürekli bir yolculuktadır, öyle ki yolculuğun kendisi haline gelirler. Bu yüzden hep bavullarını alıp gitmek isterler ya da öylece durup beklerler. Dört parmağı olan bu heykellerin yüzlerinde hep masum, meraklı ve şaşkın bir ifade vardır. Sahip oldukları canlı renkler, her zaman umutları olduğunu ve her şeye eğlence ile yaklaştıklarını gösterir. Dünya onlara ne kadar garip görünse de umutlarını asla kaybetmezler.

Eda Taşlı

Eda Taşlı, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ahşap Atölyesinden mezun oldu. 2007 yılında MSGSU TUYAP’ta heykel sergisi standında çalışmaları sergilendi. 2008 yılında İpek Ahmet Merey Sanat Ödülü’ne layık görüldü. 2008 yılında düzenlenen Leonardini ahşap oyuncak tasarımı yarışmasında birincilik elde etti. 2010 yılından 2020 yılına kadar Harmony Art Gallery, Odea Bank, Gallery Selvin, PG Art Gallery gibi önemli sanat platformlarında grup sergilerinde yer aldı. Pek çok üniversitede sanat sempozyumlarına aktif katılım sağladı.

2016 yılında “Gidelim mi?” başlıklı ilk solo sergisini gerçekleştirdi. Ardından 2020 yılında “Ahşap Pilot Heykel” projesi dahilinde İstanbul Havalimanı’nda kalıcı kişisel sergisini başlattı. Bunların yanı sıra Aqua Art Miami, Art Basel, Contemporary Istanbul gibi pek çok uluslarası fuarda yer aldı. 2023 yılında kadınlar gününe özel hazırlanan “Sekizinci Renk: İz ve Renk” başlıklı AKM sergisinde eserleri yer aldı. Sanatçı’nın yeni serisi olan “Rebel Series” ise 2023 Haziran ayından itibaren Almanya NordArt International Fair’de sergileniyor olacak.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page