top of page

Asaf Erdemli

“Geriye Kalan”
Çalışmalarımı heykel ve tasarım disiplinlerinde sürdüren bir sanatçı olarak, hurda malzemeyle beraber, hurda olmak kavramı ile güncel sanat üretimlerime devam ediyorum. Temelde malzemenin yaşanmışlığına ve görünenin altındaki hikayeye merak duyuyorum. Eserlerimi üretirken geri dönüştürmeyi de içine alacak şekilde hurda olmak kavramını derinlemesine konu edinip bir duygunun, bir canlının, insanın, adaletin, hislerin nasıl olabileceği sorusuyla hurda malzemeyi incelemek ve kavramları anlatmak için aracı olarak kullanıyorum.

Bunların yanı sıra geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen sanat eserleri ve tasarım ürünler ile kent kimliğinde ve sürdürülebilirlik konusunda insanların bu eserlerle daha fazla karşılaşmasını ve konuya daha bilinçle bakabilmesini sağlamayı amaçlıyorum. Bu sebeple, bir sanatçı olarak birçok kentte bu tür hurda malzemelerden üretilmiş eserlerle sergiler düzenliyorum ve insanların karşılaşmasını sağlamaya çalışıyorum.

Asaf Erdemli

1977 yılında Arhavi/Artvin’de doğan Asaf Erdemli, 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden birincilikle mezun oldu. 2008-2013 yılları arasında Ford Otosan Dizayn Stüdyo’da Clay Modeller (Kil Modelci) olarak görev yaptıktan sonra 2013 yılında Hidromek Dizayn Stüdyo’da Clay Modeller ve ekip lideri olarak başladığı görevine hala devam ediyor.


Birçok karma sergide ve sanat fuarında yer alan sanatçının eserleri, Paris Louvre Müzesi'ndeki Uluslararası Güzel Sanatlar Fuarı ve Katar’da gerçekleşen Hurda Sanat Festivali gibi önemli uluslararası etkinliklerde de

sergilendi. Sanat Kurumu Derneği tarafından 2017 yılında “Heykel Dalında Övgüye Değer Sanatçı” ödülüne layık görülen sanatçının, yurt içinde ve yurt dışında birçok kurum ve özel koleksiyonda eserleri bulunuyor.


Asaf Erdemli, sanata dair bakış açısını yalnızca eserleri üzerinden değil, aynı zamanda TEDx, Türk Zeka Vakfı, Uğur Mumcu Vakfı gibi kuruluşlarda verdiği seminerlerle de sanatseverlere aktardı.


Aynı zamanda performans sanatçısı olan Asaf Erdemli, 1998- 2008 yılları arasında dans tiyatrosu ve engelliler dans topluluğunda profesyonel dansçı ve koreograf olarak görev aldı.


  • https://instagram.com/caresse.art?igshid=YzcxN2Q2NzY0OA==
bottom of page